فرمانتور
فرمانتور یا بیورآکتور مجموعه ای متشکل از تجهیزات متفاوتی می باشد که شرایط محیطی کنترل شده را برای رشد میکروارگانیسم ها و یا تولید متابولیت های خاص در محیط کشت مایع یا جامد و تحت شرایط کنترل شده فراهم می کند.
برخی از کاربردهای فرمانتورها عبارتند از:
* استفاده در واحدهای تحقیق و توسعه
* تولید داروهای بیولوژیک
* غذا
* مکمل های غذایی
* مواد شیمیایی
و ...
واژه فرمانتور و بیورآکتور به طور کلی به یک سیستم اشاره دارند. معمولا دانشمندانی که به کشت باکتری ها، مخمرها و قارچ ها می پردازند واژه فرمانتور را به کار می برند. واژه بیورآکتور اغلب به کشت سلول های پستانداران اشاره می کند ولی این دو واژه در برخی موارد به جای یکدیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
انواع مختلفی از فرمانتور وجود دارد. یکی از رایج ترین آن ها فرمانتور Stirred tank می باشد که در آن فرآیند مخلوط کردن به وسیله همزن هایی که به صورت فیزیکی در داخل محلول قرار می گیرند صورت می گیرد. این فرمانتورها در سایزهای مختلف وجود داشته و مخزن آن ها می تواند از جنس شیشه، پلاستیک و یا استیل ساخته شده باشد.

زیست فناوری پایاژن
فرمانتور

مطابق تصویر بالا یک فرمانتور Stirred tank از بخش های مختلف تشکیل شده است:

محفظه ای که محیط کشت و سلول ها داخل آن قرار گیرند

یک درب (Head plate) به منظور مسدود نمودن محفظه

اجزای متصل به محفظه یا درب که وظیفه اندازه گیری و تنظیم شرایط کشت را دارند (نظیر لوله های تغذیه و سنسورها)

سیستم کنترل و نرم افزار

تامین کننده

فرمانتور

شرکت زیست فناوری پایاژن با داشتن نمایندگی از شرکتهای معتبر تولید تجهیزات داروسازی کشورهای اروپایی و چین و هند، انواع مختلفی از فرمانتورها را با طیف متنوعی از کیفیت جهت تامین نیاز بخش های مختلف صنایع داروسازی فراهم کرده است.

با ما تماس بگیرید